Uluslararası Toplum İyi Sınav Vermedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesinde uluslararası toplumu, mülteci krizi nedeniyle çok iyi sınav vermemekle eleştirdi.

Uluslararası Toplum İyi Sınav Vermedi

Erdoğan, ‘Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri’ başlıklı oturumdaki konuşmasında şunları söyledi: “G-20’nin asıl ilgi alanı olan ekonomi; siyasi, sosyal, kültürel sorunlardan hiç bağımsız değildir. Hele insan hayatından hiç bağımsız değildir. Türkiye’nin son dört aydır yaşadığı terör saldırıları gibi Paris’teki eylemler gibi, Suriye meselesi şu anda terörle mücadele olan hadiseler gibi bunlar bunun en açık ispatıdır.

Bu gelişmeler göstermektedir ki terörizm hepimizin barış ve güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye olarak terörle mücadeleye ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki kararlılığımızın daha güçlü şekilde ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsani sorunlar bakımından son derece ciddi sonuçları olan mülteci krizi konusunda da uluslararası dayanışma ve işbirliği gittikçe daha büyük önem kazanıyor. Maalesef uluslararası toplumun bu konularda çok iyi sınav verdiğini söyleyebilmemiz mümkün değil. G-20 Antalya zirvesinin bu konuda tarihi dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.”

16 Kasım 2015 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz