Pencereden Seyr-u Temaşa Ettiğiniz Akdeniz Mezar Oldu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, G20 Zirvesi için Türkiye’de bulunan ülke liderlerine gönderdiği açık mektupta mülteci ve terör sorunlarına dikkat çekti.

Pencereden Seyr-u Temaşa Ettiğiniz Akdeniz Mezar Oldu
Görmez, “Birkaç hafta önce Ankara’da yaşadığımız katliamın acısı henüz dinmeden Fransa’dan gelen terör saldırısı ile bir kez daha sarsıldık. İnancım odur ki, kimse bu acıyı bizim kadar bilemez. Bu saldırı, sadece Fransa’ya, Avrupa’ya, Batıya karşı yapılmış bir saldırı değildir; aslında bu saldırı bir dine inansın ya da inanmasın, inanıyorsa dini ne olursa olsun, dünyanın barışa değer veren bütün insanlarına karşı yapılmış bir saldırıdır” değerlendirmesinde bulundu. 
 
‘Bebekler kıyıya vurdu’
 
G20 liderlerinin dünyanın her yerinde açlık ve yoksullukla kıvranan milyonlarca insanın kaderinden habersiz olamayacaklarına dikkati çeken Görmez, “Akdeniz’i bir vicdan ve Merhametmezarlığına çeviren bölgesel iç savaş ve gerilimlerin bilançolarından beslenen kayıpları duymamış olamazlar. Dini, ekstrem amaçlar için kullanan sözüm ona ‘kutsanmış militanlar’ınbugün bu hale nasıl geldikleri sadece bizim üzerinde düşündüğümüz bir sorun olamaz” ifadesini kullandı. Görmez şöyle devam etti: “Saygıdeğer liderler. Bildiğiniz gibi ülkem iki milyonu aşkın mülteciyi barındırıyor. Bulunduğunuz otellerin pencerelerinden seyr-u temaşa ettiğiniz Akdeniz, nice mülteciye mezar oldu. Nice bebek cesetleri insanlığın vicdan ve merhametiyle beraber kıyıya vurdu. Yoğun gündeminizin ilk maddelerinden biri olacağına yürekten inanmaktayım.” 
16 Kasım 2015 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz