Kalkınma Bakanı Elvan Muhtarlar ve STK’larla Buluştu

Bir dizi toplantılara katılmak ve vatandaşlarımızla bir araya gelmek üzere ilimize gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,

Kalkınma Bakanı Elvan Muhtarlar ve STK’larla Buluştu

 

Bir dizi toplantılara katılmak ve vatandaşlarımızla bir araya gelmek üzere ilimize gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Silifke’de muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir araya geldi.
Silifke Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen buluşmaya Vali Ali İhsan Su, il ve ilçe protokol üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Bakan Elvan: “Silifke-Mut Yolu 20 Km Kısalacak”
Buluşmada yaptığı konuşmasına Silifke’de devam eden yatırımlara değinerek başlayan Bakan Elvan, 93 km uzunluğunda ve 1.7 milyar TL yatırımlı Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesinde yapım ihalesini kazanan firmanın 14 Ağustos’ta belli olacağını belirterek, projenin kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.
Karaman-Kırobası-Silifke yol yapım çalışmalarının tamamlandığı bilgisini paylaşan Bakan Elvan, 1,5 milyar TL proje bedelli Silifke-Mut Yolu’nda ise iki tünelin bitirildiğini ve bu yılsonu itibariyle 15-16 km’nin açılacağını, 75 km olan yolun da 20 km kısaltılarak 55 km’ye düşürüleceğini söyledi.
Silifke-Gülnar Yol yapım çalışmalarında da 29 km’lik bir kısmın tamamlandığını, geriye ise yaklaşık 20 km’lik bir bölümün kaldığını belirterek konuşmasına devam eden Bakan Elvan, projede yüklenici firmalardan kaynaklanan bazı aksamalar olduğunu; ancak 1-2 ay içerisinde kalan kısmın yapımının tamamlanacağını aktardı.
Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında ise iki yıl içerisinde 10 tünel ve 2 viyadüğün açıldığını ifade eden Bakan Elvan, buradaki çalışmalarının tüm hızıyla sürdürüldüğünün ve geriye kalan 33 km’lik kısmın ise en kısa sürede tamamlanacağın bilgisini vererek; “Size bir müjde daha veriyorum, dörtyol kavşağını yapıyoruz. Orayı beklemeye ve trafik kazasına meydan vermeyen bir yapıya dönüştüreceğiz, Karayolları Genel Müdürlüğümüz ihalesini yapacak ve köprülü kavşağın yapımına bu yıl başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Elvan: “Mersin’de Turizm Şahlanacak”
Konuşmasına turizm alanında yapılan yatırımlara değinerek devam eden Bakan Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın önümüzdeki yıl bitirileceğini dile getirerek; “Antalya’da turizm nasıl şahlanmışsa Silifke başta olmak üzere Mersin’de de turizm öyle şahlanacaktır. Silifke Kalesi, Adamkayalar, Tekir Ambarı ve Cambazlı Kilisesi ile Cennet-Cehennem Turizm Bölgesi’ndeki çalışmalar hızla devam ediyor. Uzuncaburç’u yatırım programına aldık, orayı da buranın önemli merkezlerinden biri yapacağız. Eski Roma Yolu’nu yine turizm güzergâhı olarak inşa edeceğiz ve Silifke’ye bir Kültür Merkezi kazandırarak bu yıl vatandaşların hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

9 Haziran 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz