Ana Gündem Terör

Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan G20 Liderler Zirvesi’nin ana gündemi terör oldu. Gerek Erdoğan’ın gerek Başbakan Davutoğlu’nun dünya liderleriyle yaptığı ikili görüşmelerde de ağırlıklı olarak terör konuşuldu

Ana Gündem Terör

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkenin yanı sıra davetli ülkeler ve uluslararası kuruluşların liderlerinin katılımıyla Antalya’da dün başlayan G20 zirvesine, Paris’teki saldırılar nedeniyle terör damga vurdu.

Türkiye’nin dönem başkanlığında yapılan zirveye G20 üyesi olmayan Azerbaycan, İspanya,Malezya, Senegal, Singapur ve Zimbabve de davetli olarak katıldı. bugün sonuçlanacak zirveye, 2 bin 469 basın mensubu ve 10 binden fazla konuk akredite edildi. Bu yılki zirvenin üç ana teması, Türkiye’nin öncelikleri temelinde “kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama” olarak belirlendi. Bu çerçevede, küresel ekonominin güçlendirilmesi ve kapsayıcı olması, G20 ile düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin derinleştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, yatırımların artırılması, alınan kararların uygulanması ve takibi zirvede ele alınan konu başlıkları oldu.

Yoğun ikili görüşmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderleri karşılamasıyla başlayan zirve, aile fotoğrafı çekiminin ardından “Kalkınma ve İklim Değişikliği” konularının ele alınacağı çalışma yemeğiyle devam etti. Erdoğan, zirve kapsamında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Liderlerin bir araya geleceği oturumların yanı sıra Türkiye’nin dönem başkanlığının girişimiyle hayata geçirilen “Kadın-20” başlıklı açılım grubu da zirvede yer aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da dün akşam liderler ve eşleri onuruna resepsiyon verdi. Davutoğlu da Suudi Arabistan Kralı, AB Komisyon Başkanı, Kanada Başbakanı başta olmak üzere birçok ikili görüşme gerçekleştirdi. Resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki akşam yemeğinde “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi” konusu ele alındı. İkili görüşmelerin de ana Gündemini Suriye krizi çerçevesinde DEAŞ ile mücadele ve terör sorunu oluşturdu.

Bugünün programı

Zirvede bugün ise liderler “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecek. Sonrasında düzenlenecek öğle yemeğinde ise ticaret ve enerji konuları ele alınacak ve Antalya Eylem Planı kabul edilecek. Zirve, 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek Çin’in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından yapılacak sunumla sona erecek. Zirve sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.

Aile fotoğrafı çekildi, bayraklar yere konulmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev sahipliği yaptığı G20 zirvesinde uluslarası zirvelerdeki aile fotoğrafı çekimi sırasında yere bayrak koyma uygulamasını yapmadı. Aile fotoğrafı çekimi sırasında liderlerin duracağı yerin tabanına ülkelerin küçük bayraklarını koymak yerine ülke ismi yazıldı. Erdoğan, liderleri otel önünde hazırlanan platformda tek tek karşıladı. Bu karşılamada Erdoğan’ın, Obama ve Putin’le samimi görüntüsü dikkati çekti. Erdoğan ile tokalaşan liderler, aile fotoğrafı çekimi için beklerken birbirleriyle ayaküstü sohbet etti. Erdoğan’ın gelmesiyle birlikte liderler aile fotoğrafı çektirdi.  Aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sol yanında ABD Başkanı Obama, sağında ise G20 2016 Dönem Başkanı Çin Devlet Başkanı Cinping yer aldı. Erdoğan ile Obama burada da sıcak görüntüler verip sohbet etti.

16 Kasım 2015 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz