2015 Zor Geçti Şimdi Reform Zamanı

Bu yılı zorlu geçirdiklerini belirten Türkiye’nin en büyük holdinglerinin COE’ları önümüzdeki yıldan umutlu olsalar da yeni hükümetten beklentileri yüksek.

2015 Zor Geçti Şimdi Reform Zamanı

Sabancı, Borusan, Akkök, Zorlu, Doğan, Kibar Holding, Doğuş Holding Üst Yöneticilerini (CEO) 2015’in gerek iç gerekse dış faktörlerden dolayı oldukça zorlu geçtiğini söyledi.

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ‘CEO Ajanda 2016’ya katılan CEO’lara göre emtia ve petrol fiyatlarının düşmesi, Çin’deki büyümenin yavaşlaması, Fed’in faize yönelik kararı, Rusya’da yaşanan devalüasyonun yanında Suriye meselesi, Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar ve seçim süreçleri şirketlerin cirolarını olumsuz etkiledi ve yatırımlarını durdurdu. CEO’ların çoğu gelecek senenin daha iyi bir yıl olmasını beklerken yeni kurulacak hükümetten yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

Kafalar karışık

CEO’lar toplantıda gündemdeki asgari ücret artışının sorun yaratabileceğine dair endişelerini aktardı. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul konuya ilişkin olarak “Asgari ücret artışı aynı zamanda tüm çalışanlar için prim artışı anlamına geliyor. Enflasyon ve faiz artışına da etkisi hesaplanmalı” dedi. Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen, “Asgari ücretin maliyetini nasıl taşıyacağız bilmiyorum” yorumunu yaparken; Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, planlanan artışın sorun yaratacağını söyledi. Kibar Holding CEO’su Tamer Saka ise “Asgari ücrette yükün paylaşılacağı adımlar atılacağını umuyorum” yorumunu yaptı.

Risk yönetim yılı

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul 2015’in kendileri için öncelikli olarak risk yönetimi yılı olduğunu belirterek “Tek parti hükümetinden umuyoruz ki reformlar devam etsin. Enerji sektöründe beklentimiz, sektörün tam liberal olması” dedi.

Baskı var

Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen 2015’in zor bir yıl olduğunu, Doğan Holding’in medya sektöründe bulunması sebebiyle üzerlerinde sosyal ve psikolojik baskı bulunduğunu belirtti. Üzdiyen “Düşünebiliyor musunuz gayet güzel bir bilanço açıklıyorum seçimden bir gün önce hisselerim yüzde 10 artıyor, seçimden bir gün sonra yüzde 20 düşüyor. Ne oldu ki kardeşim ben ticari bir kuruluşum. Siyasi bir oyuncu değilim” diye konuştu. Borusan Holding CEO’su Agah Uğur da, “2015 için felaket şartlar altında geçti ancak yine ucuz atlattık diyebilirim” dedi.

14 Kasım 2015 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz